Mit árul el testbeszéded?
A tettek hangosabban beszélnek a szavaknál. A tested, az öntudatlan mozdulataid elmondják másoknak, milyen is vagy, hogyan fogsz reagálni, mennyire érdekel, amit mondanak neked. Ha azt akarod a többiek felé közvetíteni, hogy nyugodt vagy, könnyed és nyitott feléjük, akkor „üdvözöld” õket testbeszédeddel. Ennek legjobb módja, hogy tudatosan címezzük az illetõ felé pozitív hozzáállásunkat, kedvességünket.
Mosoly A mosolygás a legfontosabb módja annak, hogy kifejezd nyitottságod. Ha elmulasztod a mosolyt, az emberek azt gondolják, nem érdeklõdsz irántuk, vagy hogy hideg vagy és zárkózott. Egy meleg mosoly az ajkakon, azt jelzi, szívesen látod a másikat, örülsz jelenlétének, és hívogató jeleket bocsát ki, hogy a közeledbe kerüljenek.
Megerõsítés Egy beszélgetés során megértésünket, helyeslésünket, bátorításunkat nem-verbális formában is kifejezésre juttatjuk bólogatás útján, megerõsítve szavainkat. Ha nem erõsíted meg a beszélõt, ily módon, úgy értelmezheti, hogy nem értesz vele egyet, vagy nem érdekel, amit mond.
Odahajlás Ha odahajolsz valakihez, azt jelzi, hogy a közelségére vágysz. De bánjunk csínján a hajlongással. A túlságos közelség agresszivitást is jelenthet.
A zárkózott testtartás A karok keresztbe fonása, a kéz összekulcsolása, illetve a lábak keresztezése mind zárkózott személyiséget takar. Azt jelzi, hogy védekezõ vagy, és tartózkodsz vagy elzárkózol a véleménynyilvánítástól. Oldozd fel ezt a testtartást a nyílt kommunikáció érdekében.
Érintés Az érintés a törõdés megnyilvánulása. Ha valaki felé melegséget akarsz sugározni, tedd a kezed a vállára, vagy kézfogás közben érintsd meg a karját, vagy a hátát, illetve ha nagyon közel áll a szívedhez, öleld meg. A fizikai kapcsolat azt jelzi, hogy nyitott vagy az érzelmi kapcsolatra.
Szemkontaktus A szem az emberi test legkifejezõbb része. A szemkontaktus alkalmazása a sikeres társadalmi kölcsönhatás elõfeltétele. A szemkontaktus a tisztelet és figyelem nagy erejû megnyilvánulási formája, azt üzeni: „Most csak te érdekelsz, és senki más!” Ha elkerülöd valaki tekinteté, akkor azt hiheti, hogy nem vagy õszinte, aggódsz valami miatt, vagy nem érdekel a másik. A beszélgetés során javasolt szemkontaktus 1 és 10 másodperc közötti legyen, rövidebb amikor beszélsz, és hosszabb, amikor hallgatsz.
A Tükör-játék Ez döntő tevékenység, így sok mindent elárul arról, hogy flörtölni szeretnének velünk, vagy sem. A tükrözés tulajdonképpen a másik viselkedésének hű leképezése. A lényege, hogy tedd azt, amit a másik tesz: vagyis pl. ha ő közel hajol hozzád, hogy valami intimebb dolgot közöljön, hajolj te is ugyanúgy felé; ha hátra mozdul, hogy kortyoljon az italából, és onnan nézzen feléd, tükrözd te is ezt a mozdulatsort! A tükrözés elméleti háttere szerint minden ember szereti a hozzá hasonlókat. Ha valaki úgy cselekszik, ahogy mi, olyankor úgy érezzük, hogy egy szinten vagyunk, és állapotunk, hangulatunk is megegyezik. A tükrözéskor inkább csak a pozitív mozdulatokat kell követni, és inkább összehangolódni érdemes, mint pontosan utánozni. Általános szabály szerint 50 másodpercet kell várni a gesztusok követésével.
A Szemöldöktánc Amikor először pillantunk meg valakit, aki tetszik nekünk – a szemöldökünk felszökell, majd lehanyatlik. Ha viszont is tetszünk ennek a személynek, az ő szemöldöke is táncot lejt. Mindez villám gyorsan történik meg, így ritkán vesszük észre. Mégis a legfontosabb nem nyelvi jeleink egyike, mely minden kultúrkörben jelen van. Szóval, figyeljük a szemeket így is!
A Cél Felé Fordulás Figyeljük meg lopva, mit tesz kiszemeltünk a kezével és a lábával! Ha valaki tetszik, öntudatlanul is felé fordul a testünk, egy-egy tagunk szinte rámutat a másikra. Ezzel mutatjuk ki öntudatlanul vonzalmunkat. Tehát, ha valaki érdekel bennünket, és nincs mód szemkontaktusra, akkor felé fordulással jelezhetünk neki.
A Sűrű Pislogás Igen, ha valakinek tetszik valami, a pupillája kitágul – így gyakrabban pislog. Ezt a reakciót is lehet ösztönözni, például azzal, hogy mi is gyakrabban pislogunk arra, akivel beszélünk. Ha a beszélgetőtárs rokonszenvezik velünk, öntudatlanul ő is igyekszik elérni ezt a pislogási sűrűséget, s ezzel a tetszésérzet is fokozódik némileg.
Jó tanács: Soha ne ítélj egy jelből! Az összefont kar sokszor természetesen az elzárkózást jelenti, de nem feltétlenül: könnyen lehet, hogy az illető ilyenkor csak fázik, vagy fáj a hasa, esetleg a lekávézott ingét takarja el. A következtetést nem szabad elkapkodni, pláne nem egyetlen gesztusból! A szakértők a Négyes-Szabályt hangoztatják, vagyis legalább négy jel szükséges ahhoz, hogy biztosak legyünk benne: valaki öntudatlanul flörtöl velünk. |